HÁZ A BUDAI HEGYEKBEN
engedélyezési terv, tervpályázat – I. díj
A ház három egyszerű gondolat köré formálódott: a helyszínre, terepre illesztés „földhöz köti” az épületet, magában hordozva az anyaghoz ragaszkodás, megtelepedés, megállapodás természetes vágyát. Ugyanilyen emberi vágy az előzőektől való elszakadás, elemelkedés is, melynek építészeti megfogalmazását kínálja a terep lejtése és a panoráma. A legfontosabb pedig a belső tér megteremtése a kellő komforttal, intimitással, alapvető funkcionális igényekkel az előző két pólus között.
Az épület bárhol helyezkedik el a telken, annak keskenységéből adódóan két pólusra osztja a kertet. A külső terek közti átlátás mint szervező elv, a nappali – konyha – étkezőn keresztül tágítja a belső teret. A nappali szintjét úgy helyeztük el, hogy a hátsó kert felé szintbeli kapcsolattal rendelkezzen, a völgy felé erkéllyel végződjön, a funkciók vezérszinten meghatározott hármas hosszanti tagozódását pedig kövesse a többi szint is:
az északi sávban alárendelt funkciók, közlekedő, lépcső, vizesblokk, fedett teraszra néző nyári konyha-kamra található, akusztikai és termikus védelmet nyújtva az épület többi részének
középen az egyterű nappali – étkező – konyha, a hálószobák, olvasó galéria, bejárati szinten vendégszoba kapott helyet
ezeket délről egy fedett-nyitott tér rész határolja, ami keleten és nyugaton erkélyként végződik a külső formaképzés fő elemeként. A lamellák, előtetők és erkélyek belátást és napvédelmet nyújtanak, szűrt fényt engedve a belsőbe.
Ezzel a zónával kapcsolódik össze fokozatosan az utca és az intim hátsó kert, innen nyílik védett helyen a bejárat.
látványtervek: Berki Bálint, makett: Kasik Tamás
bővebben ld:
epiteszforum.hu/haz-az-eszak-budai-volgyben